Poniedziałek 29 maja 2023, 14:25      Strona głównaHome Mapa stronyMapa KontaktKontakt

Historia klubu


Przygoda Wawrowa z miniżużlem rozpoczęła się w 1996 roku, kiedy to przy zaangażowaniu rodziców oraz innych życzliwych osób, zawiązany został Uczniowski Środowiskowy Klub Sportowy „Speedway Wawrów". Pomysłodawcą i założycielem klubu oraz pierwszym trenerem był wieloletni, utytułowany zawodnik Stali Gorzów i reprezentacji Polski - Bogusław Nowak. Kontynuatorem działań UŚKS jest dzisiaj Gorzowski Uczniowski Klub Sportowy „Speedway Wawrów”.

Minitor we Wawrowie jest pierwszym tego typu obiektem w Polsce. Jego otwarcie nastąpiło w dniu 11 listopada 1998 roku. Po dokonaniu modernizacji obiektu w celu doprowadzenia go do zgodności z obowiązującym regulaminem, w tym zamontowaniu bandy, dobudowaniu wieżyczki sędziowskiej i zainstalowaniu oświetlenia, w dniu 30 czerwca 2001 roku ponownie dokonano uroczystego otwarcia obiektu. W ten sposób stadion GUKS "Speedway Wawrów" stał się pierwszym w kraju obiektem miniżużlowym z homologacją, na którym inauguracyjne certyfikaty licencyjne uzyskali: Michał Ciura, Mateusz Kowalczyk i Marcin Piekarski z Częstochowy, Andrzej Głuchy z Ulimia oraz Marcin Kozdraś, Sławomir Dąbrowski, Marcin Podlaszewski i Adrian Szewczykowski z Gorzowa. Od sezonu 2008 zawodników oraz adeptów szkółki trenuje Mieczysław Woźniak - były zawodnik również Stali Gorzów, który także odnosił wiele sukcesów jako zawodnik oraz trener drużyn z Gorzowa, Rzeszowa i Gniezna.

Od 15 lat zawodnicy Klubu "Speedway Wawrów", zgodnie z zawartą między klubami umową, zasilają szeregi Klubu Stal Gorzów. Niestety, obecne przepisy i regulaminy oraz materializm w sporcie i chęć odnoszenia sukcesów za wszelką cenę, nie sprzyjają dalszemu rozwojowi tych młodych i utalentowanych chłopców. Jednym z najbardziej znanych zawodników w historii naszego klubu jest wielokrotny reprezentant Polski - Krzysztof Cegielski. Niestety, poważna kontuzja odniesiona w trakcie zawodów, nie pozwoliła mu na dalszy rozwój kariery sportowej.

Oprócz Krzysztofa Cegielskiego licencje miniżużlowe, a w dalszej kolejności licencje "Ż" uzyskało ponad 40 chłopców będących zawodnikami naszego klubu. Wielu z nich nadal kontynuuje kariery sportowe. Są to między innymi: Kamil Brzozowski, Adrian Szewczykowski, Michał Rajkowski, Łukasz Cyran, Paweł Hlib, Paweł Zmarzlik, Mateusz Mikorski, Daniel Pytel, Rafał Dąbrowski, Paweł Parys, Bartosz Zmarzlik i Adrian Cyfer.

W tym sezonie do egzaminu na licencję "Ż" przystąpią kolejni nasi wychowankowie - Łukasz Kaczmarek i Tomasz Walasek, natomiast do dalszego szkolenia na dużym torze przekazany został kolejny adept - Daniel Kopiec.

Na torze we Wawrowie odbywało się wiele imprez rangi mistrzowskiej w klasie 80-125 cc, między innymi Finał Pucharu Europy w 2003 roku oraz Finał Mistrzostw Świata w Miniżużlu "Gold Trophy" w 2005 roku. Oprócz tego
co roku rozgrywany jest  turniej pod nazwą "Talenty Europy", turniej z okazji Dnia Niepodległości oraz imprezy o Drużynowe i Indywidualne Mistrzostwo Polski, od sezonu 2010 również Puchar Polski Par Klubowych, zaś od sezonu 2011 turnieje o Puchar Przewodniczącego GKSŻ w klasie 50 cc.