Czwartek 19 lipca 2018, 5:44      Strona głównaHome Mapa stronyMapa KontaktKontakt

Wojciech Fajfer brązowym medalistą IMP 80-125 cc, Bartek Lewandowski trzeci w klasie 50 cc












W rozegranej w dniu 1 października w Wawrowie trzynastej - finałowej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Polski
w miniżużlu w klasie 80-125 cc triumfował zawodnik UKS Jaskółki Tarnów - Mateusz Cierniak, który tym samym przypieczętował zdobycie złotego medalu w tych rozgrywkach. W rywalizacji najmłodszych adeptów w klasie 50 cc ponownie najlepszy był Nikodem Czmut ze Stali Toruń.
Sympatykom miejscowego klubu JUST FUN GUKS Speedway Wawrów najwięcej radości sprawili Wojciech Fajfer i Bartek Lewandowski, którzy zapewnili sobie trzecie miejsca w końcowej klasyfikacji rozgrywek. Ten pierwszy w klasie 80-125 cc, natomiast młodszy z nich w rywalizacji "pięćdziesiątek".


Sobotnia rywalizacja rozpoczęła się od finałowego turnieju najmłodszych miniżużlowców (do 10 lat) w klasie 50 cc. Kolejny raz w tym sezonie bezkonkurencyjny okazał się torunianin Nikodem Czmut, który zwyciężył we wszystkich swoich startach, uzyskując komplet punktów. Drugie miejsce w sobotniej rundzie zajął jego klubowy kolega - Mikołaj Duchiński, a trzecie reprezentant JUST FUN GUKS Speedway Wawrów - Bartek Lewandowski.
Po podliczeniu punktów ze wszystkich rund (w tym rundy finałowej) okazało się, że czołowa trójka w klasyfikacji końcowej przedstawia się identycznie. Oznaczało to, że gospodarze mogli się cieszyć się z trzeciego miejsca Bartka Lewandowskiego w podsumowaniu rywalizacji o Puchar Prezesów Polskich Klubów Moniżużlowych w klasie 50 cc.

Spośród aż ośmiu adeptów z Wawrowa bardzo dobre występy w finale zmagań o PPKMŻ zaliczyli także Denis Andrzejczak, który wywalczył 13 punktów, zajmując siódme miejsce oraz Krystian Gręda, który z dorobkiem 12 "oczek" uplasował się na dziewiątej lokacie.
Wyniki te przełożyły się na to, że w swoim debiutanckim sezonie obaj nasi zawodnicy zajęli miejsca w czołowej dziesiątce rywalizacji "pięćdziesiątek" w sezonie 2016: Krystian Gręda - 8. miejsce, Denis Andrzejczak - 10. miejsce.

Pozostali adepci JUST FUN GUKS Speedway Wawrów zajęli następujące miejsca:
13. Dominik Woźniak - 6 punktów
14. Dymitr Hlib - 5 pkt.
16. Maksymilian Kostera - 4 pkt.
18. Mikołaj Krok - 3 pkt.
20. Sasza Hlib - 0 pkt.


Należy jednak w tym miejscu podkreślić, iż Sasza - młodszy z synów byłego znakomitego żużlowca Pawła Hliba, nie ma ukończonych jeszcze 4 lat.

Klasyfikacja - XII Runda (FINAŁ) Pucharu PPKMŻ 50 ccm:

1. Nikodem Czmut (SSSM Stal Toruń) - 20 (4,4,4,4,4)
2. Mikołaj Duchiński (SSSM Stal Toruń) - 19 (4,3,4,4,4)
3. Bartosz Lewandowski (JUST FUN GUKS Speedway Wawrów) - 17 (3,2,4,4,4)
4. Emil Maroszek (BTŻ Polonia Bydgoszcz) - 17 (4,4,3,3,3)
5. Kacper Król (GKŻ Wybrzeże Gdańsk) - 16 (3,3,3,4,3)
6. Jakub Korkus (UKS Lwiątka Częstochowa) - 13 (2,1,4,2,4)
7. Denis Andrzejczak (JUST FUN GUKS Speedway Wawrów) - 13 (2,4,3,2,2)
8. Kacper Halkiewicz (UKS Lwiątka Częstochowa) - 13 (4,2,2,3,2)
9. Krystian Gręda (JUST FUN GUKS Speedway Wawrów) - 12 (3,1,2,3,3)
10. Jakub Breński (SSSM Stal Toruń) - 12 (2,3,3,3,1)
11. Maksymilian Pawełczak (BTŻ Polonia Bydgoszcz) - 10 (3,3,2,1,1)
12. Ksawery Słomski (SSSM Stal Toruń) - 10 (1,2,2,2,3)
13. Dominik Woźniak (JUST FUN GUKS Speedway Wawrów) - 6 (1,4,1,d,d)
14. Dymitr Hlib (JUST FUN GUKS Speedway Wawrów) - 5 (0,d,1,2,2)
15. Wiktor Andryszczak (UKS Lwiątka Częstochowa) - 4 (d,2,1,1,0)
16. Maksymilian Kostera (JUST FUN GUKS Speedway Wawrów) - 4 (1,u,0,1,2)
17. Oskar Funtowicz (BTŻ Polonia Bydgoszcz) - 3 (2,0,0,0,1)
18. Mikołaj Krok (JUST FUN GUKS Speedway Wawrów) - 3 (0,1,1,0,1)
19. Maciej Kurzawski (BTŻ Polonia Bydgoszcz) - 3 (1,1,0,1,0)
20. Sasza Hlib (JUST FUN GUKS Speedway Wawrów) - 0 (w,w,w,w,w)

Bieg po biegu:
1. CZMUT, Król, Breński, Woźniak, S.Hlib (w)
2. DUCHIŃSKI, Gręda, Funtowicz, Kurzawski, Andryszczak (d)
3. MAROSZEK, Lewandowski, Andrzejczak, Kostera, D.Hlib
4. HALKIEWICZ, Pawełczak, Korkus, Słomski, Krok
5. CZMUT, Duchiński, Lewandowski, Korkus, S.Hlib (w)
6. ANDRZEJCZAK, Król, Halkiewicz, Gręda, Funtowicz
7. MAROSZEK, Breński, Słomski, Kurzawski, Kostera (u)
8. WOŹNIAK, Pawełczak, Andryszczak, Krok, D.Hlib (d)
9. CZMUT, Maroszek, Gręda, Krok, Kostera
10. DUCHIŃSKI, Król, Słomski, D.Hlib, Funtowicz
11. LEWANDOWSKI, Breński, Halkiewicz, Andryszczak, S.Hlib (w)
12. KORKUS, Andrzejczak, Pawełczak, Woźniak, Kurzawski
13. CZMUT, Halkiewicz, D.Hlib, Kurzawski, S.Hlib (w)
14. KRÓL, Maroszek, Korkus, Andryszczak, Funtowicz
15. DUCHIŃSKI, Breński, Andrzejczak, Pawełczak, Krok
16. LEWANDOWSKI, Gręda, Słomski, Kostera, Woźniak (d)
17. CZMUT, Słomski, Andrzejczak, Pawełczak, Andryszczak
18. LEWANDOWSKI, Król, Kostera, Krok, Kurzawski
19. KORKUS, Gręda, D.Hlib, Breński, S.Hlib (w)
20. DUCHIŃSKI, Maroszek, Halkiewicz, Funtowicz, Woźniak (d)


W kategorii 80-125 cc zapewnione już podczas poprzedniej rundy w Gdańsku Mistrzostwo Polski potwierdził Mateusz Cierniak z Tarnowa, którego triumf w finale był już dziewiątą zwycięską rundą IMP w tym sezonie.
O jego pokonanie w Wawrowie mógł pokusić się Filip Nizgorski ze Stali Toruń, jednakże szansę na zwycięstwo odebrało mu dyskusyjne wykluczenie przez sędziego zawodów z biegu (nomen omen) nr 13 za rzekome spowodowanie upadku rywala, którym był Kacper Łobodziński z Polonii Bydgoszcz.
Należy dodać, że już za chwilę w powtórce tego pechowego 13-tego biegu kolejną "ofiarą" sędziego okazał się zawodnik miejscowych - Oskar Leszkiewicz, który został wykluczony po swoim upadku na skutek kontaktu z Kacprem Łobodzińskim.

Kibiców JUST FUN GUKS Speedway Wawrów tego dnia najbardziej interesowało jednak to, czy Wojtek Fajfer zdoła zająć miejsce na podium finałowej rundy, a tym samym obronić trzecią lokatę w klasyfikacji po dotychczas rozegranych dwunastu rundach i wywalczyć swój pierwszy indywidualny medal w oficjalnej rywalizacji o Mistrzostwo Polski.
W klasyfikacji końcowej wyprzedzili go jedynie o rok starsi zawodnicy: złoty medalista Mateusz Cierniak z Tarnowa oraz Paweł Tyburski z Gdańska, który zdobył medal srebrny.
Wojtek, reprezentujący JUST FUN GUKS Speedway Wawrów, na swój tytuł II wicemistrza Polski musiał się mocno napracować, gdyż przed finałem miał tylko 3 punkty przewagi nad goniącym go w klasyfikacji Kacprem Łobodzińskim z Bydgoszczy. Na domiar złego, podczas zawodów finałowych decyzją sędziego zaliczył dyskusyjne wykluczenie ze swojego drugiego wyścigu z powodu rzekomego spowodowania upadku swojego przeciwnika Pawła Tyburskiego. Nagrania video potwierdziły, że sędzia nie miał racji, jednak jego decyzja okazała się ostateczna i nieodwołalna. To, że Wojtek po przejściu z czwartego na drugie miejsce, w momencie upadku gdańszczanina wyprzedzał go już o dobrą długość motocykla, dla sędziego zawodów nie miało żadnego znaczenia.
O wywalczeniu brązowego medalu zadecydował na szczęscie zwycięski dla Wojtka bezpośredni pojedynek z bydgoszczaninem w trzeciej serii startów, przed którym przyjechał na metę z dużą, około 30-metrową przewagą.
Dzięki temu oraz zwycięstwu w kolejnej serii startów, do zdobycia upragnionego brązowego medalu wystarczało Wojtkowi spokojne przywiezienie dwóch "oczek" w ostatnim swoim biegu.
I tak też Wojtek uczynił, nie angażując się niepotrzebnie w walkę o zwycięstwo w biegu nr 18, spokojnie, kontrolując cały czas sytuację, przywiózł na metę drugie miejsce, co po podsumowaniu punktów ze wszystkich rund dało mu o 1 punkt więcej od swojego najgroźniejszego rywala w walce o podium.
Niestety, co najmniej kontrowerysjne wykluczenie z biegu nr 5, odebrało mu szanse walki o podium w sobotnich zawodach, gdyż nawet zwycięstwo w biegu osiemnastym nie dało by mu takiej możliwości.
Ostatecznie drugie miejsce w sobotnim turnieju zajął bydgoszczanin Kacper Łobodziński (12 punktów), a trzecie - znakomicie dysponowany tego dnia Filip Nizgorski.
Skrajnie zmienną dyspozycję, a przy tym determinację zaprezentował się zdobywca tytułu I wicemistrza Polski - Paweł Tyburski z Wybrzeża Gdańsk. Z jednej strony dzięki znakomitej, agresywnej jeździe zwyciężył w biegu nr 5, pokonując zwycięzcę Mateusza Cierniaka, przy okazji ustanawiając drugi czas dnia. Z drugiej jednak nawet "nie nawiązał walki" ze zwycięzcą jednego z najwolniejszych wyścigów, którym był bieg nr 20.

Poniżej przedstawiamy miejsca zajęte przez zawodników JUST FUN GUKS Speedway Wawrów w finale rozgrywek:
6. Wojciech Fajfer - 10 punktów
12. Kamil Pytlewski - 6 pkt.
13. Oskar Leszkiewicz - 4 pkt.
15. Jacek Fajfer - 1 pkt.


Z dziennikarskiego obowiązku informujemy, że najmłodszemu z nich - Jackowi Fajferowi już w pierwszym biegu zatarł się najlepszy silnik i w następnych wyścigach musiał korzystać z rezerwowych motocykli lub pożyczonych od klubowego kolegi - Kamila Pytlewskiego. To dzięki Kamilowi Jacek miał możliwość wywalczenia w swoim ostatnim starcie jedynego "oczka" i honorowego zakończenia sezonu.

Należy także dodać, że w przerwach pomiędzy poszczególnymi seriami startów, w wyścigach pokazowych na motocyklach o pojemności 125 cc ścigali się: 10-letni Kacper Teska - adept JUST FUN GUKS Speedway Wawrów oraz Kacper Halkiewicz i Dawid Piestrzyński (obaj UKS Lwiątka Częstochowa).

Poniżej przedstawiamy czołową czwórkę klasyfikacji końcowej IMP 80-125 cc za rok 2016, a także miejsca zajęte przez naszych zawodników:
1. Mateusz Cierniak (UKS Jaskółki Tarnów) - 164 punkty
2. Paweł Tyburski (GKŻ Wybrzeże Gdańsk) - 139 pkt.
3. Wojciech Fajfer (JUST FUN GUKS Speedway Wawrów) - 119 pkt.
4. Kacper Łobodziński (BTŻ Polonia Bydgoszcz) - 118 pkt.
8. Kamil Pytlewski - 84 pkt.
12. Jacek Fajfer 52 pkt.
15. Oskar Leszkiewicz 30 pkt.


Ogółem w rozgrywkach sklasyfikowano 23 zawodników, którym udało się zdobyć punkty w mistrzowskiej rywalizacji.
Mateusz Cierniak, na wzór Indywidualnych Mistrzów Polski seniorów, którzy rokrocznie przekazują sobie czapkę Kadyrowa, otrzymał przechodnią czapeczkę, na której począwszy od 2011 roku wyszywane są nazwiska Indywidualnych Mistrzów Polski w miniżużlu.

Klasyfikacja - XIII runda (FINAŁ) IMP 80-125 ccm:

1. Mateusz Cierniak (UKS Jaskółki Tarnów) - 14 (3,2,3,3,3)
2. Kacper Łobodziński (BTŻ Polonia Bydgoszcz) - 12 (2,3,2,2,3)
3. Filip Nizgorski (SSSM Stal Toruń) - 11 (3,3,3,w,2)
4. Paweł Tyburski (GKŻ Wybrzeże Gdańsk) - 11 (3,3,2,1,2)
5. Paweł Trześniewski (MKMŻ Rybki Rybnik) - 10 (0,1,3,3,3)
6. Wojciech Fajfer (JUST FUN GUKS Speedway Wawrów) - 10 (2,w,3,3,2)
7. Piotr Świercz (UKS Jaskółki Tarnów) - 9 (2,2,2,2,1)
8. Krzysztof Lewandowski (BTŻ Polonia Bydgoszcz) - 8 (3,3,1,1,0)
9. Mateusz Gzyl (UKS Jaskółki Tarnów) - 7 (1,2,1,2,1)
10. Bartosz Tyburski (GKŻ Wybrzeże Gdańsk) - 6 (2,1,0,3,0)
11. Wiktor Przyjemski (BTŻ Polonia Bydgoszcz) - 6 (1,w,0,2,3)
12. Kamil Pytlewski (JUST FUN GUKS Speedway Wawrów) - 6 (1,1,2,0,2)
13. Oskar Leszkiewicz (JUST FUN GUKS Speedway Wawrów) - 4 (1,2,1,w,0)
14. Kacper Makowski (SSSM Stal Toruń) - 4 (0,1,1,1,1)
15. Jacek Fajfer (JUST FUN GUKS Speedway Wawrów) - 1 (d,0,0,0,1)
16. Łukasz Górski (GKŻ Wybrzeże Gdańsk) - 0 (0,0,0,0,0)

Bieg po biegu:
1. CIERNIAK (46,21), B.Tyburski, Przyjemski, J.Fajfer (d)
2. P.TYBURSKI (46,01), Świercz, Leszkiewicz, Makowski
3. NIZGORSKI (45,78), W.Fajfer, Pytlewski, Górski
4. LEWANDOWSKI (47,94), Łobodziński, Gzyl, Trześniewski
5. P.TYBURSKI (45,63), Cierniak, Trześniewski, W.Fajfer (w/su)
6. ŁOBODZIŃSKI (48,16), Świercz, Pytlewski, Przyjemski (w/u)
7. LEWANDOWSKI (48,44), Leszkiewicz, B.Tyburski, Górski
8. NIZGORSKI (46,37), Gzyl, Makowski, J.Fajfer
9. CIERNIAK (45,50), Świercz, Gzyl, Górski
10. NIZGORSKI (46,03), P.Tyburski, Lewandowski, Przyjemski
11. W.FAJFER (46,81), Łobodziński, Makowski, B.Tyburski
12. TRZEŚNIEWSKI (46,69), Pytlewski, Leszkiewicz, J.Fajfer
13. CIERNIAK (46,72), Łobodziński, Leszkiewicz (w/u), Nizgorski (w/su)
14. TRZEŚNIEWSKI (46,41), Przyjemski, Makowski, Górski
15. B.TYBURSKI (47,25), Gzyl, P.Tyburski, Pytlewski
16. W.FAJFER (46,94), Świercz, Lewandowski, J.Fajfer
17. CIERNIAK (46,10), Pytlewski, Makowski, Lewandowski
18. PRZYJEMSKI (47,15), W.Fajfer, Gzyl, Leszkiewicz
19. TRZEŚNIEWSKI (46,87), Nizgorski, Świercz, B.Tyburski
20. ŁOBODZIŃSKI (48,19), P.Tyburski, J.Fajfer, Górski

NCD: Mateusz Cierniak - 45,50 sek. w 9. wyścigu

Sędziował: Grzegorz Czarnecki (Leszno)
Widzów: około 300 osób

Po zakończeniu oficjalnej rywalizacji w klasie 80-125 cc odbył się bieg pożegnalny zawodnika JUST FUN GUKS Speedway Wawrów - Oskara Leszkiewicza, który występem w finale IMP 2016 zakończył swoją przygodę z miniżużlem. Swoje dalsze szkolenie kontynuować będzie już na dużym torze w Stali Gorzów.
Ku radości miejscowych sympatyków w wyścigu tym zwyciężył Kamil Pytlewski przed Pawłem Trześniewskim z Rybek Rybnik i Kacprem Makowskim ze Stali Toruń.

Wyniki biegu pożegnalnego Oskara Leszkiewicza:
PYTLEWSKI, Trześniewski, Makowski, W.Fajfer

Poniżej przedstawiamy zdjęcie medalistów z podium Indywidualnych Mistrzostw Polski w 2016 roku:



<< powrót